ماشینکاری در محل

ماشینکاری در محل 

ماشینکاری در محل (Field Machining) مجموعه سرویس های پرتابلی را شامل می شود که در محل سایت یا مجتمع و به منظور تعمیر و اصلاح، یا بهبود کارکرد دستگاه ها و تجهیزات خطوط و مسیر لوله به انجام می رسند. چنانکه می دانیم ماشینکاری در محل مجتمع های صنعتی نظیر پالایشگاه های نفت و گاز، و مجتمع های تولید فراورده های پتروشیمی و واحد های صنعتی از این قبیل دارای فرایند های سنگین و ویژه هم به لحاظ ماهیت فرایند و هم به لحاظ بازخورد مالی هستند.

اهمیت فرایند های اجرایی این قسم واحد های صنعتی به اندازه ای است که برنامه ریزان و مدیران شان ترجیح می دهند کوچک ترین زیر فرایند هایی که در پیشبرد امور دخالت دارند بدون کوچک ترین ایراد  به بهترین نحو انجام شوند، چرا که بروز کوچک ترین ایراد در یکی از فرایند های جزئی میتوان ولو برای ساعاتی کم بخشی از روند اجرایی مجتمع را دچار اختلال کند. و از آنجا که این گونه مجتمع ها دارای بار فنی و مالی بالا بوده و خروجی شان هم به لحاظ فنی و هم اقتصادی قابل توجه است، ترجیح بر آن است که حتی از بروز کوچک ترین وقفه ها حین انجام فرایند ها در طول کار جلوگیری شود. برای مثال می توان تصور کرد بروز نشتی در یکی از ولو های بخشی از خطوط لوله مجتمع می تواند چه آثار زیان باری در پیشبرد برنامه ریز تولید چنین مجتمعی به همراه داشته باشد. ممکن است برای رفع نشتی ولو ساعاتی محدود بخشی از فرایند ها تعطیل شود. عوارض منفی چنین ایرادی خود را به صورت مشهود نشان خواهند داد.

بنابراین برنامه ریزی تولید و روند ها در این گونه مجتمع ها به گونه ای است که کوچک ترین وقفه ای در فرایند ها رخ ندهد. به این منظور و به خاطر کاهش زمان هدر رفت ناشی از بروز وقفه در نتیجه این ایرادات استفاده از خدمات ماشینکاری در محل بهترین راه حل می باشد. در همان مثال بالا فرض کنید ولو دچار نشتی از محل فیس فلنج هایش دچار آسیب شده باشد. در این شرایط یا راه حل تعویض ولو با یک ولو جدید است که دارای اثرات جانبی فنی و سیستمی بر روند کارها دارد و یا خروج ولو، انتقال آن به محل کارگاه های تعمیراتی و انجام تعمیرات روی آن است. این فرایند نه تنها زمان بر می باشد و نیروی انسانی زیادی را صرف خود خواهد کرد، بلکه فرایند جاری خط را نیز دچار خدشه می کند. یا در موردی دیگر فرض کنید به هر دلیلی نیاز به درون تراشی لوله و افزایش قطر داخلی لوله می باشد؛ در این شرایط می بایست لوله مذکور از مجموعه خارج و در محل کارگاه‌های تراشکاری روی دستگاه تراش نصب شود تا درون تراشی لوله روی آن انجام شود.

در مواردی از این نظیر بجای انتقال دستگاه ها و تجهیزات از محل سایت به محل کارگاه های تعمیراتی، می توان از خدمات ماشینکاری در محل بهره برد تا بجای انتقال تجهیزات به محل استقرار دستگاه ها، خود دستگاه ها به محل سایت و مکان نصب تجهیزات منتقل شوند. این دستگاه ها را اصطلاحاً ماشین های پرتابل یا قابل حمل و جابجایی می گویند؛ یعنی ماشین هایی که قابلیت جا به جایی و استقرار در محل تجهیزات را دارند. دستگاه های پرتابل روی تجهیزات نصب شده و عملیات تعمیراتی مورد نظر در همان محل و در اسرع وقت انجام می شود. به این ترتیب مزایای زیر عاید برنامه ریزان مجتمع مذکور می شود:

کاهش زمان هدر رفت

خارج کردن تجهیزات از محل نصب، انتقال آن ها به کارگاه ها و مراکز تعمیراتی، انجام تعمیرات و انتقال مجدد آن ها به محل نصب در سایت، و سرانجام نصب مجدد آن ها در مکان فرایندی است که در روش های سنتی سپری می شد. چنان که آشکار است گذشته از مدت زمانی که برای تعمیر دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد، سایر فرایند ها زمان هدر رفت اضافی بر کار بار می کنند و به این ترتیب مدت ها نیروی انسانی و برنامه ریزان درگیر مراتب اجرایی تعمیر خواهند بود. در چنین شرایطی با استفاده از ماشینکاری در محل و دستگاه های پرتابل، در بخش زیادی از زمان هدر رفت ذکر شده صرفه جویی می شود، چرا که دیگر نیازی به خارج کردن و نصب دستگاه، و انتقال و جابجایی آن نمی باشد.

کاهش نیروی انسانی درگیر در فرایند

فرایند تعمیر و اصلاح تجهیزات در محل معمولاً توسط 2 تا 4 نفر اپراتور متخصص و بدون ایجاد تزاحم با سایر فرایند ها انجام می شود.

کاهش هزینه ها

طبیعتاً صرفه جویی در زمان هدر رفت و نیروی انسانی خود عواملی هستند که به کاهش هزینه ها منتهی می شوند. از سوی دیگر از آن جا که فرایند های ماشینکاری در محل تزاحمی با سایر فرایند ها اجرا نمی کند و خود مستقلا در محل سایت انجام می شود، از این رو  دارای فرایند های فرعی جانبی نخواهد شد و از این‌ رو هزینه ‌های جانبی به حداقل میزان خود می رسند.  

ماشینکاری در محل ماشینکاری در محل ماشینکاری در محل                300x160

شرکت پیشگام صنعت ابزار

شرکت پیشگام صنعت ابزار با ارائه خدمات منحصر به فرد خود در زمینه ماشینکاری در محل می ‌تواند برنامه ریزان و مدیران مجتمع‌ های صنعتی را در جهت کاهش هزینه های بهبود و یا تعمیر قطعات و تجهیزاتی که باید دائما در حال انجام کار باشند کمک کند. این کار با انجام خدمات در محل کارکرد قطعه و انجام تعمیرات و اصلاحات لازمه در محل یا همان ماشینکاری در محل میسر است. در بسیاری از موارد خدمات ماشینکاری در محل ، در مواقع اضطراری و هنگامی رخ می دهد که مجتمع دچار عیوب اضطراری شده است و نیاز به تعمیرات اضطراری دارد. در چنین مواقعی این شرکت از تمامی پتانسیل خود در مواقع نیاز برای تعمیرات اضطراری استفاده می کند. آمادگی ما در زمینه اقدام و واکنش سریع در مقابل رویداد هایی از این نوع قابل اتکا خواهد بود.

تمامی مراحل برنامه ریزی، توقف خط، اصلاحات و تعمیرات و ماشین کاری قطعات معیوب از ابتدا تا انتها توسط شرکت انجام شده و بنابراین صرفه جویی قابل توجهی در زمان حاصل می شود. حین انجام کلیه مراحل کمترین مزاحمتی نسبت به سایر روندها و فرایندهای فنی جاری در واحدهای صنعتی بروز نخواهد یافت و پرسنل پیشگام صنعت ابزار تجربه و دانش، و مهارت کافی در پیشبرد مراحل کار را دارا هستند. تجهیزات و ماشین آلات کارگاهی ما توانایی این شرکت را در انجام تمامی عملیات تعمیراتی و اصلاحی به حد بسیار بالایی رسانده است.

بنابراین شرکت پیشگام صنعت ابزار، دارای تیم فنی و مهندسی و پرسنل متبحر و کار آزموده، و دارای تجهیزات به روز و مدرن که اغلب از شرکت میراژ انگلستان تهیه شده اند، آمادگی کامل دارد که سفارشات مشتریان گرامی را در زمینه خدمات ماشینکاری در محل دریافت و در اسرع وقت برنامه ریزی ها و روال اجرایی رفع نیاز مشتریان را به انجام برسانند. در ادامه برخی از خدمات مورد ارائه توسط شرکت پیشگام صنعت ابزار در زمینه ماشینکاری در محل به شرح زیر اشاره می شوند:

 • درون تراشی لوله (Line Boring): شرکت پیشگام صنعت ابزار دارای دستگاه درون تراشی لوله مجهز و مدرن فراهم شده از شرکت میراژ ماشین انگلستان می باشد که قابل حمل به کلیه نقاط به منظور انجلم عملیات ماشینکاری در محل می باشد. این فن آوری از پرکاربرد ترین زمینه های ماشینکاری در محل محسوب می شود.
 • دریل کردن و گرده برداری: در این زمینه از خدمات ماشینکاری در محل نیز ما آمادگی دریافت سفارشات و انجام عملیات در اسرع وقت می باشیم.
 • فلنج فیسینگ (Flange Facing): انجام عملیات فلنج فیسینگ از جمله خدمات ماشینکاری در محل ماست. تجارب شرکت پیشگام صنعت ابزار در زمینه عملیات فلنج فیسینگ، این شرکت را به پیمانکاری نام آشنا در کشور و منطقه گردانیده است. انجام عملیات فلنج فیسینگ و تعمیر حدود 120 ولو در فازهای 18 و 19 پارس جنوبی، و همچنین انجام حدود 30 عملات فلنج فیسینگ در ابعاد مختلف روی تاورهای پالایشگاه کلاک، واقع در اقلیم اربیل در کردستان عراق از جمله برجسته ترین تجارب ما در زمینه انجام عملیات فلنج فیسینگ می باشد.

سایر خدمات شرکت پیشگام صنعت ابزار در زمینه ماشینکاری در محل به شرح زیر می‌باشد:

 • فرزکاری (Milling)
 • تراشکاری پرتابل (Portable Turning)
 • سوراخکاری و گرده برداری (Drilling & Tapping)
 • برش و پخ زنی لوله(Pipe Cutting)