هات تپ و دستورالعمل های آن

هات تپ و دستورالعمل های آن

 
عملیات اتصال گرم یا انشعاب گرم هات تپ به عملیات انشعاب گیری در لوله ها و تانک های حاوی سیالات پرفشار (نفت ، گاز، مشتقات نفتی، پتروشیمی و حتی آب ودیگر سیالات ) در حالتی که خط یا مخزن ، حامل جریان و سیال باشد ، گفته می شود.
 
روش هات تپ اکثراً برای اتصال شبکه های تازه تاسیس استفاده می شود. به این دلیل که سیال درون لوله باقی است و پالایشگاه یا مجتمع صنعتی مربوطه عملکرد های روزانه خود را با توجه به برنامه های زمان بندی انجام می دهد و در عین حال عملیات انشعاب گیری به روش گرم یا هات تپ روی آن انجام می شود. از این رو می توان گفت هات تپ جزو آن دست از روش های ارائه خدمات خطوط لوله است که هم زمان با فرایند های جاری مجتمع های صنعتی انجام می شود معمولاً در هر سرویس خدماتی عرف بر آن است که حین ارائه خدمات یا انجام فرایند های تعمیراتی و اصلاحی، پروسه های جاری قطع و تا زمانی که سرویس کار مشغول کار می باشد مجدداً وصل نمی شوند، اما در عملیات انشعاب گیری گرم یا هات تپ روال به گونه ای دیگر است، چرا که سرویس خدماتی مذکور خطوط لوله هم زمان با فرایند های موجود خط لوله انجام می شود و از این رو این روش بسیار مورد استقبال و توجه قرار گرفته است.
 
البته باید اشاره شود که به همان میزان مزایا و حسن توجهی که به هات تپ به عنوان یک سرویس خدماتی و تعمیراتی می شود، این روش دارای خطرات جانی و مالی و ریسک های منحصر به فرد می باشد و از این رو واجب است مجری عملیات هات تپ حین اجرای کار تمامی جوانب را بسنجد و از ایمنی و کیفیت کار مطمئن باشد تا بتواند فرایند را به بهترین نحو ممکن به پیش ببرد.
 
روش انشعاب گیری گرم یا هات تپ به منظور انتقال سیال از شبکه ها و خطوط لوله حاوی سیال قدیم به خطوط لوله جدید، و نیز بعضاً انجام پاره ای از تعمیرات، بدون قطع جریان سیال انجام می پذیرد. به این صورت که با استفاده از دستگاه های خاص هات تپ که متناسب با سایز و اندازه لوله و سایز و اندازه انشعاب و متغیر هایی از این دست می باشند، لوله را سوراخ نموده و به خط جدید وصل می کنند. این عملیات که نتیجه آن اتصال یک شیر به انتهای انشعاب گرفته شده می باشد ، از عملیات های حساس و دقیق خط لوله می باشد و در صورت عدم رعایت ضوابط و نکات فنی و ایمنی و استفاده از نیرو های غیر متخصص و غیر مجرب امکان بروز حوادث ناگوار محتمل است. از جمله این خسارات باید به خسارت های جانی و مالی اشاره کرد. بنابراین سابقه و دانش فنی کافی، و بهره گیری از بهترین نیروی انسانی در هر یک از مراحل انجام کار گرم از جمله اصول و ضوابط فرایند مذکور است که عدم توجه به آن می تواند تبعات سنگین و جبران ناپذیری را برای مجموعه به بار بیاورد.
 
هات تپ  هات تپ هات تپ و دستورالعمل های آن IMG 2438 300x225
 
 

اجرای عملیات هات تپ

 
1. جوش کاری اتصالات مد نظر: معمولاً برای انجام عملیات مذکور ابتدا به ساکن باید یک اتصال ساخته شده و روی لوله نصب شود. این اتصال در واقع انشعاب جدید ما می باشد که پس از عملیات هات تپ مورد بهره برداری قرار می گیرد. در صورتی که هدف از انجام عملیات انجام یک سری اصلاحات و رفع معایب و ایراد ها باشد، می توان یک انشعاب به سایز متناسب با نوع سرویس تعمیراتی ایجاد کرد و برای همان نیز ساخت و نصب این اتصال ضروری است. به طور کلی همانطور که دستگاه هات تپ مستقیما روی لوله نصب نمی شود ساخت یک اتصال سه شاخه و نصب آن روی لوله جزو ضرورت های عملیات انشعاب گیری گرم یا هات تپ می باشد. این اتصال یا به طریق جوشکاری و یا مکانیکی روی لوله نصب می شود و به صورت ثابت در آن جا باقی می ماند. اتصال مذکور جزو اتصالات دائمی عملیات هات تپ است.
 
2. نصب شیر هات تپ: پس از نصب اتصال یک ولو یا شیر متناسب با ماهیت عملیات روی اتصال نصب می شود. انتخاب شیر مذکور بستگی به سایز انشعاب، نوع سیال و فشار آن دارد. این شیر پیش از نصب تست فشار می شود تا از صحت و سقم و کیفیت آب بندی آن با توجه به نوع و فشار سیال اطمینان حاصل شود.
 
3. انجام عملیات برش کاری به کمک دستگاه های هات تپ: در مرحله آخر نیز دستگاه هات تپ متناسب با شرایط عملیات روی شیر نصب می شود و برش کاری گرم این دستگاه روی لوله به منظور ایجاد انشعاب به انجام می گیرد. این مرحله در واقع مرحله اصلی عملیات و مرحله ای است که در آن لوله به سایز انشعاب مورد درخواست انشعاب گیری می شود. پس از اتمام عملیات  شیر بسته شده و دستگاه نیز باز می شود تا مجرای نصب خط لوله جدید ایجاد شود.
 
 
<div id=”95818060348″><script type=”text/JavaScript” src=”https://www.aparat.com/embed/vL3gP?data[rnddiv]=95818060348&data[responsive]=yes”></script></div>

دستورالعمل اجرای هات تپ

اجرای فرآیند گرم یا هات تپ روی خطوط لوله و مخازن باید بر اساس دستور العمل ها و مستندات مدون طراحی و مهندسی انجام شود. انجام یک فرایند پیچیده نظیر عملیات هات تپ، فرایندی ساده محسوب نمی شود که بتوان بدون رجوع به استاندارد ها و تدوین یک سری مستندات الزامی اجرایی امکان پذیر باشد. برخی از مجریان این عملیات ممکن است تجارب و دانش بالای خود را به عنوان پشتوانه ای برای اجرای هر نوع عملیاتی در نظر گرفته و خود را بی نیاز از انجام هر گونه فرایند مهندسی و طراحی ببینند. در حالی که این روش، روش قابل توجیه و مطمئنی برای انجام عملیات محسوب نمی شود. تیم عملیاتی هات تپ حتما باید متغیر های تعیین کننده بر کار گرم را شناسایی کرده و با توجه به این متغیر ها و عوامل تعیین کننده، دستور العمل کار ها و روش های اجرایی مساعد و مناسب را تدوین کنند.

در تدوین دستور العمل اجرای این فرایند باید ابتدا کل عملیات را به اجزای آن تقسیم کنند و در خصوص هر فرایند عوامل تعیین کننده که می توانند به صورت بالقوه نقشی حائز اهمیت در پیشبرد فرایند داشته باشند را مشخص می کنیم. سپس بر حسب میزان اولویت و وزن هر یک از این فرایند ها در روند اجرای هات تپ ، شاخص های تعیین کننده در آن مورد شناسایی قرار می گیرند و بر حسب آن ها الزامات و استانداردهای انجام صحیح کار مورد مطالعه قرار می گیرند. در نهایت و به پشتوانه مطالعات و بررسی ها، و نیز دانش و تجربه ای که تیم اجرای هات تپ دارد، دستور کار اجرای فرایند نوشته می شود و بر اساس آن عملیات ها انجام می گیرند

استاپل انسداد خط لوله

عملیات انسداد یا مسدود کردن خط یکی از ابزار های ایزوله کردن بخشی از یک سیستم پایپینگ می باشد. این فرایند به عنوان یک ولو کنترلی یا موقتی که می ‌تواند بعد از جایگزینی برداشته شود، به کار گرفته می ‌شود. با یک عملیات هات تپ که قبلا بر روی لوله انجام شده است یک مسدود کننده به ولو موقتی متصل شده و ولو باز می‌ شود. مسدود کننده با نیروی محرکه مکانیکی یا هیدرولیکی به داخل خط جهت آب بندی لوله فرستاده می‌ شود. خط اصلی به کمک اتصالات تقویت کننده مانند اسپلیت تی مستحکم می ‌شود. بعد از انجام سرویس های لازم، مسدود کننده برداشته می ‌شود. و یک فلنج کور بر روی اتصال گذاشته می ‌شود. مسدود کننده های متنوعی وجود دارند. مسدود کننده تکی برای توقف سیستم پایپینگ استفاده می ‌شود. مسدود کننده های دو تایی یا بیشتر یه صورت جفتی برای ایزوله کردن و ایجاد گذرگاه متقاطع در خطوط لوله به کار گرفته می ‌شوند. به طور کلی اسپیلیت تی کمک شایانی به عملیات هات تپ می کند.

انواع برش لوله

 
مواد سازنده: لوله هایی از جنس فولاد ضد زنگ، مس، فولاد بدون آلیاژ، آلمونیوم، برنج و دیگر موارد 
کاربرد: برش لوله 
دستگاه: دستگاه های برش لوله
مشخصات:
تو خالی و لبه های موجود در تیغه اره های مخصوص ایجاد شیار نوع دندانه تیغه اره مخصوص ایجاد شیار است
 
دستگاه هات تپ هات تپ هات تپ و دستورالعمل های آن photo 2018 03 08 10 58 04 300x225