اجزای دستگاه هات تپ چیست؟

اجزای دستگاه هات تپ چیست؟ عملیات هات تپ دارای مراحل مهمی است که هرکدام با دستگاه های متفاوتی این مراحل را طی می کند. دستگاه ها تپ آخرین جزء از اجزای هات تپ است که برای ایجاد حفره بر روی خط لوله، در اجرای عملیات هات تپ به کار می رود. این دستگاه از سایز های کوچک و قابل حمل به صورت تکی تا سایز های بزرگ تر و بسیار بزرگ و سنگین که تنها برای جرثقیل قابل حمل است وجود دارد که شرکت های سازنده ی متعددی در سراسر جهان تولید آن را بر عهده گرفته اند. 

اجزای دستگاه هات تپ به صورت چند گانه هستند که برخی از این اجزا به صورت دائمی برای یک دستگاه به خصوص هات تپ ساخته می شوند. اما اجزای دستگاه هات تپ در اکثر موارد به صورت برشی هستند و انواع متعددی دارند که می توانند در سایز های مختلف و در کارگاه تراشکاری هات تپ ساخته شوند. سایز و اندازه ی اجزای برشی این دستگاه به انشعاب قرار گرفته یک خط لوله بستگی دارد و با توجه به سایز ان تهیه می شود. در این حالت برشی که بر روی لوله ایجاد می شود باید با قطر لوله ی فرعی همخوانی داشته باشد. در این مطب قصد داریم تا اجزای دستگاه هات تپ را برایتان شرح دهیم. 

هات تپ اجزای دستگاه هات تپ اجزای دستگاه هات تپ چیست؟ IMG 4753 300x200

اجزای دستگاه هات تپ

شفت

شفت دستگاهی است با محوری بلند که تمامی اجزای دستگاه هات تپ را به یکدیگر مرتبط و متصل می سازد. شفت دستگاه هات تپ از یک سو به اهرمی متصل است که توسط اپراتور دستگاه هات تپ یا همان نیروی انسانی می چرخد و این چرخش موجب پیشروی شفت و دیگر اجزای دستگاه به سمت لوله می شود. شفت از طرفی دیگر به هولدر یا نگهدارنده ی کاتر متصل است.

هولدر کاتر

این قسمت در واقع همچون قلابی است که کاتر و محفظه ی نگدارنده ی آن را به شفت مرتبط می سازد.

آداپتور

آداپتور محفظه ای است که کاتر را درون خود جای می دهد. این محفظه به طور مستقیم به هولدر کاتر متصل است.

گیربکس

القا کننده ی نیروی مکانیکی به کاتر است. در دستگاه هات تپ، کاتر به صورت دایره وار یا دورانی می چرخد تا لوله را به شکل دایره برش زند. گیربکس نیروی لازم برای چرخش کاتر را از نیرو های هیدرولیکی بیرونی می گیرد و این نیرو را به صورت نیروی مکانیکی به کاتر القا می کند.

کاتر

در میان تمامی اجزای دستگاه هات تپ مهم ترین وظیفه را کاتر بر عهده دارد. وظیفه کاتر برش و یا ایجاد حفره بر روی لوله است. کاتر در لبه های خود دارای شیارهایی است که درون این شیار ها الماسه هایی گذاشته می شود. همانطور که می دانید الماس یکی از پر مصرف ترین مواد برشی در صنایع مختلف جهان است. در کاتر دستگاه هات تپ از الماس برای برش زدن لوله ها استفاده می کنند. این الماسه ها قابل تعویض هستند و بعد از مدتی کند شده و کارایی خود را از دست می دهند. بنابراین از روی کاتر برداشته شده و الماسه های جدید جایگزین آن ها می شوند.

مته راهنما

این قطعه در واقع مته ای است که بر روی بدنه ی خود دارای پین های ریزی هستند. این پین ها به شکل یک طرفه باز و بسته می شوند. مته راهنما ابتدا و مقدم بر کاتر به لوله می رسد و لوله را دریل می کند. هنگامی که مته راهنما لوله را دریل می کند و وارد لوله می شود پین های آن باز می شوند و مانع از سقوط قطعه لوله ی بریده شده به داخل خط لوله می شوند.

<div id=”87128361220″><script type=”text/JavaScript” src=”https://www.aparat.com/embed/m7t6Z?data[rnddiv]=87128361220&data[responsive]=yes”></script></div>

چگونگی کار دستگاه هات تپ

پس از اینکه دستگاه هات تپ بر روی ولو اتصال و نصب شد آن گاه عملیات هات تپ آغاز می شود. در مجاورت عملیات هات تپ باید اپراتور یا نیرویی حضور داشته باشد تا دستگاه را باردهی کند. در اوایل عملیات هات تپ کاتر دستگاه از خط لوله فاصله دارد. با باردهی دستگاه توسط اپراتور کاتر حرکت می کند که این حرکت رو به جلو به خود می باشد و توسط اپراتور به شفت و از شفت به آن القا خواهد شد. در این حرکت کاتر از درون محفظه ی ولو رد شده و سپس به نیپل اتصال می رسد. سپس از درون آن نیز عبور کرده و ارام ارام به دیواره ی لوله نزدیک خواهد شد. پس از آن مته راهنما لوله را لمس کرده و با بارگیری هر چه بیشتر توسط مجری عملیات هات تپ شروع به دریل کردن خط لوله خواهد کرد و در اخر عملیات دریل کردن توسط مته راهنما، کاتر نیز به لوله می رسد. مته راهنما در راس محفظه ی کاتر قرار دارد و مرکز دایره ای را که قرار است کاتر برش بدهد، دریل می کند. در این مرحله پین های مته راهنما باز شده اند و این دایره را قبل از برش خوردن از محیط توسط کاتر، نگه داشته اند.

با رسیدن کاتر به لوله و با باردهی بیشتر توسط اپراتور، لوله بریده می شود. فراموش نکنید که احتمال دارد ضخامت لوله و ریسک عملیات به قدری بالا باشد که این مرحله زمان زیادی از وقت شما را بگیرد. پس از اینکه کاتر کاملا دیواره ی لوله را برش داد سیال درون لوله در دسترس قرار خواهد گرفت. قطعه ای که از دیواره ی خط لوله بریده می شود دایره ای است که یک سمت مقعر و سمت دیگر محدب دارد و از مرکز به پین های مته راهنما گیر می کند. نام این قطعه کوپن است. خارج شدن کوپن به همراه دستگاه هات تپ از محفظه ی اتصال و ولو نشان دهنده ی صحن و درستی عملیات انجام شده است که شما توانسته اید برشی بدون نقص بر روی لوله ایجاد کنید. اما در نظر داشته باشید که سقوط این قطعه به درون خط لوله می تواند مشکلات بسیاری را برای خط لوله ایجاد کند.

زمانی که اجرای عملیات هات تپ به اتمام رسید و برش روی لوله تکمیل شد اپراتور باید اجزای پیشرفته ی دستگاه را به سمت عقب هدایت کند. در این حالت مجری با چرخاندن اهرم به صورت عقب گرد شفت دستگاه بالا امده و اجزای برشی را از درون لوله، اتصال و سپس ولو بیرون می کشد. قبل از آنکه دستگاه از محل استقرار خود خارج شود، باید ولو را به شکل بسته قرار دهند تا سیال راهی برای به بیرون امدن نداشته باشد. در پی خارج کردن دستگاه هات تپ از محل استقرار خود عملیات لوله گذاری انشعابی آغاز خواهد شد.

به این ترتیب ابتدای خط لوله ی فرعی به ولو متصل شده و انتهای آن به محل مورد نظر برای بهره برداری از این خط می رود. هنگامی که ولو باز شود سیالی که از مراحل پیشین توسط عملیات و دستگاه هات تپ در دسترس قرار گرفته بود، حالا وارد خط لوله ی انشعابی شده و اماده بهره برداری از این خط و استفاده ار لوله ها آغاز می شود.

بنابراین اجزای دستگاه هات تپ کار خود را بدرستی انجام داده و کارفرما موفق به ساخت و پی ریزی خط لوله ای انشعابی بدون توقف در جریان خط لوله ی اصلی، شده است.  

اجزای عملیات هات تپ اجزای دستگاه هات تپ اجزای دستگاه هات تپ چیست؟ hottap coupn Copy 300x225