حمل بار در هات تپ

حمل بار در هات تپ موضوعی است که هم در کارگاه هات تپ و هم در سایت عملیات هات تپ، حائز اهمیت است. وسایل، ابزارآلات، ماشین آلات و سازه هایی در سرتاسر پروژه های هات تپ وجود دارد که کار بدون آن ها قابل انجام شدن نیست و فقدان هر کدام می تواند نقص بزرگی را متوجه عملیات کند. این موارد گاهی به قدری حجیم و بزرگ هستند که اعمال هرگونه عملیات بر روی آن ها و جابجایی آن ها از بخشی به بخش دیگر بدون استفاده از تجهیزات حمل بار ممکن و میسر نخواهد بود. بنابراین استفاده از تجهیزات حمل بار در هات تپ بسیار گسترده است.

حمل بار در هات تپ حمل بار حمل بار در هات تپ hottapping 1

حمل بار در هات تپ

تجهیزات حمل بار در هات تپ

استفاده از این تجهیزات در محل کارگاه و سایت عملیاتی هات تپ بنابر نوع بار و میزان حساسیت حمل آن سنجیده می شود. این بدین معنی است که هر سازه، ابزار و یا دستگاهی را نمی توان فقط با یک نوع تجهیز حمل بار جابجا کرد بلکه باید میزان وزن باز، حساسیت سطح و بدنه ی بار، مقاومت و انعطاف پذیری تجهیز حمل و نقل و بسیاری موارد دیگر را در نظر گرفت تا بهترین تجهیز برای جابجایی و انتقال بارها انتخاب شود.

تجهیزات حمل بار در هات تپ به شرح زیر می باشند:

جرثقیل سقفی

از جرثقیل سقفی برای جابجایی بار در انبارها و سوله های صنعتی که سر پوشیده هستند استفاده می شود. البته از این جرثقیل ها به این دلیل در سوله ها و کارگاه های صنعتی استفاده می شود که ورود جرثقیل و تردد آن در این اماکن غیر ممکن و ناایمن است. در کارگاه هات تپ نیز این مورد را به سقف می بندند و با استفاده از آن دستگاه هات تپ را برای نگهداری در محل مناسب حمل می کنند. اسپلیت تی و دیگر اتصالات خطوط لوله نیز در صورتی که دارای وزن و اندازه های بالا باشند با استفاده از این تجهیزات حمل بار جابجا می شوند.

تسمه باربرداری

این تسمه ها در سایزها و با استفاده از متریالی بر پایه ی پلاستیک ساخته می شوند. ظرفیت بارگیری توسط این تسمه ها تا 30 تن نیز می رسد. از این تسمه ها معمولاً در شرایطی استفاده می شود که شوک ناشی از بار نیاز به مهار داشته باشد. همچنین در صورتی که سطح اتصالاتی مثل اسپلیت تی را پردازش کرده باشیم، به منظور جلوگیری از وارد آمدن آسیب به سطح از تسمه استفاده می کنیم.

زنجیر باربرداری

زنجیرهای باربرداری گونه ای دیگر از تجهیزات حمل بار هستند. البته این زنجیرها از اجزای فرعی جرثقیل سیار و سقفی می باشند. استفاده از این تجهیزات حمل بار مشمول رعایت دستورالعمل های ایمنی است زیرا سقوط بار در استفاده از زنجیر محتمل تر از دیگر تجهیزات حمل بار است. این به آن دلیل است که شکنندگی و افت مقاومت حلقه های زنجیر به راحتی قابل رؤیت نیست.

چین بلاک (جرثقیل دستی)

این تجهیز حمل بار را با نام جیم پلاک نیز می شناسند اما نام اصلی آن چین بلاک است. این تجهیزات را از فولاد ضد زنگ می سازند و بدنه و زنجیرهای آن ها از کیفیت بالایی برخوردار است. چین بلاک دارای بلبرینگ است و وجود این بلبرینگ استفاده آسان از این تجهیز را فراهم خواهد کرد. به کمک چین بلاک همچنین می توان سازه ای مثل اسپلیت تی را بر روی خط لوله با زاویه بندی مناسب تراز کرد و آن را بر روی لوله محکم بست. پس از این مرحله می توان از ابزار تراز مایع برای ترازدهی نهایی استفاده کرد.

جرثقیل

از جرثقیل های بزرگ برای حمل دستگاه ها و اتصالات از محل کارگاه به سایت عملیاتی هات تپ استفاده می کنند. این جرثقیل در کنار خط لوله مستقر می شوند و در حین عملیات دستگاه هات تپ را بارگیری می کنند. دستگاه هات تپ پس از نصب بر روی خط لوله کماکان توسط جرثقیل بارگیری می شود و دلیل این امر این است که وزن دستگاه هات تپ می تواند خط لوله را منحرف کرده و موجب تغییر شکل آن شود.

حمل بار در کارگاه های سیار هات تپ

گاهی اوقات محل کارگاه هات تپ از فاز عملیاتی فاصله ی بسیار زیادی دارد و تیم کارگاهی مجبورند تا به همراه تیم عملیاتی عازم محل عملیات شوند. در این گونه موارد کارفرما کانتینرهایی را جهت کاربری کارگاهی در اختیار پیمانکار هات تپ قرار می دهند. سقف این کانتینرها با استفاده از جرثقیل های سقفی سایز کوچک و یا جیم پلاک مجهز به تجهیزات حمل بار می شود. تجهیزات حمل بار در این کانتینرها در جهت جابجایی دستگاه هات تپ و دیگر ماشین آلات و همچنین قطعات بزرگ اتصالات مورد استفاده قرار می گیرد.